Metoda leczeniaMetoda leczenia którą stosuję jest metodą leczenia niestandardowego, wywodzącą się z USA i opracowaną przez doktora Burascano. Zwana jest inaczej metodą w/g ILADS. W Stanach Zjednoczonych od ponad 30 lat stosuje ją 20- 40% lekarzy leczących boreliozę.

Leczenie standartowe polega na podawaniu niewielkiej dawki antybiotyku przez okres 3-4 tygodni. Przyjmuje się, że po tym czasie pacjent jest wyleczony. W rzeczywistości postępowanie takie może odnieść skutek tylko u części pacjentów ze ŚWIEŻĄ i NIEZAAWANSOWANĄ boreliozą .

U pozostałych objawy choroby będą się utrzymywać, bądź ustąpią i pojawią się ponownie po kilku tygodniach lub miesiącach. Medycyna oficjalna nazywa to zespołem poboreliozowym. Moim zdaniem jak i zdaniem lekarzy leczących wg ILADS tzw. zespół poboreliozowy jest kontynuacją niewyleczonej choroby, a nie pozostałością po niej.

Udowodniono, że istnieją różne formy bakterii Borrelia w tym krętki, spory (blebs), cysty, forma L bez ściany komórkowej. Wszystkie te formy posiadają możliwość wzajemnej transformacji w nieznanym czasie pod wpływem na ogół nieznanych czynników i za pomocą nieznanych mechanizmów. Żaden pojedynczy antybiotyk nie działa na wszystkie formy bakterii. Dlatego aby skutecznie leczyć boreliozę należy stosować leczenie skojarzone jednocześnie kilkoma antybiotykami, działającymi na różne formy bakterii w odpowiednio długim okresie czasu. Pacjent musi być przygotowany na intensywną kilkumiesięczną terapię antybiotykową. Nie wszyscy pacjenci zostają całkowicie wyleczeni.